Поскаржитись на запис

Якою була «зима століття» в Західній Україні 90 років тому

Ми всі чули розповіді про те, якими колись були зими, але здається вже забули як вони виглядають. 


 

 

Тетяна Яцечко-Блаженко  цікаво розповідає про справжню зиму, яка застала наших предків  90 років тому:

 

 

Цьогорічна зима в Україні є в порівнянні із попередніми дуже теплою, таке відчуття, що скоро зацвітуть підсніжники і прийде весна. Проте були в історії ХХ століття і досить суворі зими.
Сучасники повинні пам’ятати зиму 1978-1979 років, коли в Європі були встановлені температурні рекорди. Незважаючи на те що морози були нетривалі, вони змогли нанести побутової та екологічний шкоди.

 

 

Через екстремальні холоди багато батарей в будинках лопалися, була порушена подача гарячої води і доводилося в деяких містах навіть евакуювати жителів з багатоповерхових будинків.

 

 

Також сильно постраждали плодові дерева – яблуні, вишні, груші і сливи, а з ягідних культур – аґрус і малина. Були навіть людські втрати від обмороження. 18 лютого 1979 року навіть в пустелі Сахара йшов сніг.

 

Проте справжньою лютою зимою ХХ століття вважають зиму 1929 року. Вона окрім низької температури була також дуже сніжною.

 

 

В Національному цифровому архіві Польщі є кілька світлин, які показують аномально сніжну зиму, яка була на Тернопільщині та Львівщині в 1929 році.

 

 

На фото бачимо залізну дорогу маршрутом Тернопіль – Ланівці та Львів-Тернопіль. Проїзд потягів тоді був зупинений, через величезні кучугури снігу, які були кілька метрів у висоту.

 

 

Перші снігопади трапилися вже в першій половині жовтня. Постійний сніговий покрив тривав безперервно з початку грудня до середини квітня, а його товщина в період з січня по березень становила від 20-60 см в низині до 100 см і більше в передгірських районах.

 

 

Через постійні снігові замети у Львівській дирекції залізниць дорожній рух майже на всіх місцевих залізницях довелося припинити на якийсь час, а коли відновили, то потяги до Львова все одно запізнювались.

 

 

Львівські вулиці взимку 1929 року розчищав від снігу гусеничний танк. Газети повідомляли таке:

«Вже кілька днів працює у Львові – гусеничний танк, обладнаний мотором потужністю 1000 кінських сил, який використовується для видалення більших шарів снігу. Коли танк їхав по вулицях, то викликав неабияке захоплення та великий інтерес у перехожих».

 

 

Зима 1929 року була однією із найхолодніших по цілій Європі.

 

Саме в цьому році в Києві двічі була зафіксована аномально низька температура −32,2 °C, це сталося 7 і 9 лютого 1929 року.

 

 

На південному березі Криму температура досягала -22-25 ° С.

 

 

Для порівняння сама сніжна зима була зафіксована в 1908-1909 роках. Сніг лежав тоді близько 160 днів, майже пів року.

Щоб прокоментувати, авторизуйтесь через соцмережі:

Схожі записи