«Це не смішно!»: чому ми сміємося, коли не повинні цього робити


0
5 поширень

«Я не можу з нею розійтися. Я почну сміятися». Після двох років невдалих стосунків мій друг Бен готовий їх завершити. Його зізнання викликає здивовану посмішку у нашій компанії. «Зачекай. Тоді, хто має це зробити?».

«Не знаю, але це точно не я. Гарантую, що розрегочуся».

«Я люблю міркувати про сором’язливий [або] незручний сміх”, – каже Адріен Вуд, доцент кафедри психології університету Вірджинії. Вона називає це поняття «приналежним сміхом». Він більше стосується самого звуку, аніж жарту. Настільки ж, як бурчання чи стогін, «приналежний сміх» намагається відволікти нас від певної ситуації. «Сміх говорить всім не сприймати речі серйозно. Він говорить людям навколо, як вони повинні реагувати на вашу незграбність», – каже психолог.

Ми сміємось, щоб знизити рівень серйозності.

«Такий сміх знизує соціальну напругу», – пояснює Вуд.

«Коли ви смієтеся, роблячи щось незручне, сміх сигналізує про те, що ви знаєте, що ви порушили соціальну норму, і це допомагає заспокоїти людей навколо. Коли ви перебуваєте в незручній ситуації з іншою людиною, думаю, що сміх може допомогти вам трохи заспокоїтись, а також сигналізує іншій особі, що ви не ставитися до неї вороже».

Традиційно сміх виконує соціальну функцію. Чарльз Дарвін одним із перших вважав, що це одна з найдавніших форм людського спілкування.

За словами Софі Скотт, професора з Лондонського університетського коледжу, ми схильні більше сміятися, коли перебуваємо у компанії людей. Вона вважає, що соціальний сміх навіть звучить по-іншому – на низьких тонах. Вуд називає його “сміхом-винагородою”, оскільки він зміцнює наші соціальні зв’язки з іншими.

З іншого боку, підроблений сміх часто використовується для передачі статусу або домінування, вважає Вуд. Політики чи прес-секретарі можуть використовувати це стратегічно, щоб захистити свою репутацію та здатися стійким до слів інших.

Також деякі люди використовують гумор під час небезпеки, щоб повернути собі почуття контролю над ситуацією. У цих випадках сміх може звучати нервово. Але саме такий сміх допомагає нам подолати стресові ситуації.

«Можливо, сміх виконує функцію саморегуляції. Тобто, він зазвичай пов’язаний із щастям, тому може допомогти знизити тривогу. Або, можливо, у деяких ситуаціях, сміх має підказати іншим, що вам треба допомогти впоратися зі стресовою ситуацією», – вважає Маргарет Кларк, професор психології Єльського університету.

Здається, Голлівуд давно зрозумів цю концепцію. Але спроба зламати напругу в реальному житті сміхом чи жартом під час промови “справа не в тобі, справа в мені”, може викликати негативна реакція. Тому мій друг Бен добре усвідомлює, що його дівчина не відповість доброзичливо, якщо він почне сміятися, коли буде повідомляти, що варто завершити їхні стосунки.

На жаль, він може просто не мати великого контролю над своєю реакцією. «Певний сміх, [як] спонтанний сміх, є майже неконтрольованим. Ось чому, коли ви істерично смієтеся, ви навіть не можете говорити, а іноді маєте проблеми з диханням. Сміх настільки давно притаманний людині, що перемагає навіть мову, яку ми освоїли набагато пізніше.».

Проблема вивчення «невідповідного» сміху полягає в тому, що це дуже важкий тип поведінки. “Важко змусити людей контролювати свій сміх”, – каже Вуд.

Але тим, хто часто сміється у невідповідних ситуаціях, пощастило – ми не одні. В інтернеті можна навіть знайти підказки, як спробувати заспокоїти такий сміх. Наприклад, вийдіть із кімнати, як тільки відчуєте, що почнете сміятися. Також є пропозиція перетворити сміх на кашель. Сумні думки також можуть спрацювати.

«Щодо того, чому ми іноді сміємось у невідповідних для цього ситуаціях, я справді не маю хорошої відповіді. Якщо сміх частково є способом зменшення напруги, тоді зрозуміло, чому ми сміємося, коли перебуваємо у напруженому стані, як похорон або тест. І все це відбувається лише, щоб звільнити енергію», – підсумовує Вуд.

Можливо, ми усі часом просто сміємось, коли не повинні цього робити. І це нормально.

Минулого тижня я зустріла Бена і запитав його, чи він нарешті розійшовся зі своєю дівчино.. “Ми почали разом жити”, – сказав він і засміявся.

Джерело: Medium


І ще трішки психології, щоб краще пізнати себе: Як притягати до себе людей: 5 порад спецагентів  та  17 прийомів від фахівців, які допоможуть зібратися, якщо життя тріщить по швах 0 коментарів

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Формат публікації:
Персональний тест
Серія питань, відповіді на яких, можуть розповісти щось про опитуваного (тести типу “Який ти … ?”)
Тест
Серія запитань із правильними та неправильними відповідями, що дозволить перевірити знання опитуваного
Опитування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Розповідь
Форматований текст з різними вставками (таблиці, цитати, зображення, відео і т.д.)
Підбірка
Підбірка різного роду історій (ТОПи, рейтинги, рекомендації і т.д.)
Підбірка у зворотньому порядку
Підбірка, де порядок пунктів ведеться від більшого до меншого
Відкритий список
Список, до якого користувачі можуть додати пункти і голосуванням встановлюється порядок їх виводу
Рейтинг
Підбірка, в якій порядок визначається голосуванням користувачів
Мем
Створення мему з власного зображення
Відео
Інтеграція відео з сервісів Youtube, Vimeo чи Vine
Аудіо
Інтеграція аудіо з сервісів Soundcloud чи Mixcloud
Зображення
Фото або GIF
Gif-анімація
Анімоване зображення у форматі gif