Поскаржитись на запис

Свято Маланки – український Гелловін?

Свято Маланки не давнє, але вже має багату історію. Згідно з повір'ям, Міланка Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем, щоб сповістити господарів про майбутнє свято.

 

 

 

 

За давніми міфами, окрім сина, у Лади (мати богів в слов'янській міфології), вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Міланка. Коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Міланку й запроторив у підземне царство. Звільнив її богатир Безпальчик-Васильчик і одружився з нею. Тому на Щедрий вечір ще святкують Василя.

 

 

На свято Маланки заведено переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. Веселі ряджені щедрувальники ходили по селу від хати до хати. Вони супроводжували свою ходу музикою на народних інструментах та жартівливими піснями. Костюми хлопці складали зі звичайного одягу і підручних предметів, а також виготовляли спеціально для щедрівок. А дівчата, у масках або без них, усю ніч щедрують та ворожать.

 

 

За старим звичаєм, коли дівчата починали ворожити хлопці крали у них вдома двері або хвіртки. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини мусив виставити могорич.

 

 

 

 

На Старий Новий рік хлопці також "водили Меланку". Неодружений хлопець переодягається в жіноче плаття і стає "Маланкою", а дівчина або жінка – в чоловіче плаття, як образ "Василя". Серед дійових були осіб – дід, баба, циган, циганка, коза, чорт. В масках і костюмах щедрувальники ходять вулицями й веселять перехожих танцями й жартами.

 

 

У Новорічну ніч відбувалися змагання груп ряджених хлопців, які влаштовувалися на розвилках доріг, на мостах або переходах через річку. Опівночі до визначеного місця підходили ватаги ряджених хлопців. Спочатку кожна команда висувала по одному ряджених борцю, одягненому в костюм Медведя. Чий Ведмідь був сильнішим, та група ряджених і вважалася переможцем. Але найчастіше всім хлопцям хотілося взяти участь у боротьбі. Кожна ватага об'єднувалася щільною командою і тіснила суперників, з'ясовуючи, хто сильніший. Команда переможець могла першої перейти міст або перехрестя.

 

 

 

Такий поєдинок, який походив на межі двох світів, розділених водою або дорогою, і в опівночі, що визначає межі доби, символізував боротьбу добрих сил з силами потойбічного світу, які прагнуть нашкодити Маланці.

Щоб прокоментувати, авторизуйтесь через соцмережі:

Схожі записи