Свято Маланки – український Гелловін?


2
39 поширень, 2 бали

Свято Маланки не давнє, але вже має багату історію. Згідно з повір’ям, Міланка Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем, щоб сповістити господарів про майбутнє свято.

За давніми міфами, окрім сина, у Лади (мати богів в слов’янській міфології), вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Міланка. Коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Міланку й запроторив у підземне царство. Звільнив її богатир Безпальчик-Васильчик і одружився з нею. Тому на Щедрий вечір ще святкують Василя.

На свято Маланки заведено переодягатися у тварин і фольклорних персонажів. Веселі ряджені щедрувальники ходили по селу від хати до хати. Вони супроводжували свою ходу музикою на народних інструментах та жартівливими піснями. Костюми хлопці складали зі звичайного одягу і підручних предметів, а також виготовляли спеціально для щедрівок. А дівчата, у масках або без них, усю ніч щедрують та ворожать.

За старим звичаєм, коли дівчата починали ворожити хлопці крали у них вдома двері або хвіртки. Щоб повернути вкрадене, батько дівчини мусив виставити могорич.

На Старий Новий рік хлопці також “водили Меланку”. Неодружений хлопець переодягається в жіноче плаття і стає “Маланкою”, а дівчина або жінка – в чоловіче плаття, як образ “Василя”. Серед дійових були осіб – дід, баба, циган, циганка, коза, чорт. В масках і костюмах щедрувальники ходять вулицями й веселять перехожих танцями й жартами.

У Новорічну ніч відбувалися змагання груп ряджених хлопців, які влаштовувалися на розвилках доріг, на мостах або переходах через річку. Опівночі до визначеного місця підходили ватаги ряджених хлопців. Спочатку кожна команда висувала по одному ряджених борцю, одягненому в костюм Медведя. Чий Ведмідь був сильнішим, та група ряджених і вважалася переможцем. Але найчастіше всім хлопцям хотілося взяти участь у боротьбі. Кожна ватага об’єднувалася щільною командою і тіснила суперників, з’ясовуючи, хто сильніший. Команда переможець могла першої перейти міст або перехрестя.

Такий поєдинок, який походив на межі двох світів, розділених водою або дорогою, і в опівночі, що визначає межі доби, символізував боротьбу добрих сил з силами потойбічного світу, які прагнуть нашкодити Маланці.


0 коментарів

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Формат публікації:
Персональний тест
Серія питань, відповіді на яких, можуть розповісти щось про опитуваного (тести типу “Який ти … ?”)
Тест
Серія запитань із правильними та неправильними відповідями, що дозволить перевірити знання опитуваного
Опитування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Розповідь
Форматований текст з різними вставками (таблиці, цитати, зображення, відео і т.д.)
Підбірка
Підбірка різного роду історій (ТОПи, рейтинги, рекомендації і т.д.)
Підбірка у зворотньому порядку
Підбірка, де порядок пунктів ведеться від більшого до меншого
Відкритий список
Список, до якого користувачі можуть додати пункти і голосуванням встановлюється порядок їх виводу
Рейтинг
Підбірка, в якій порядок визначається голосуванням користувачів
Мем
Створення мему з власного зображення
Відео
Інтеграція відео з сервісів Youtube, Vimeo чи Vine
Аудіо
Інтеграція аудіо з сервісів Soundcloud чи Mixcloud
Зображення
Фото або GIF
Gif-анімація
Анімоване зображення у форматі gif