Чи відрізняється насправді мозок чоловіка і жінки?


2
9 поширень, 2 бали

Вчені вже друге століття поспіль доводять, що мозок чоловіка і жінка принципово не відрізняється. Але чому в сучасному суспільстві гендерних упереджень не стає менше? Пояснює BBC.

11 червня 1986 року Джина Ріппон народила свою другу дочку. Того ж вечора англійський футболіст Гарі Лінекер оформив хет-трик у ворота Польщі на чемпіонаті світу в Мексиці.

З дев’яти дітей, які того дня народилися разом з дочкою Ріппон, вісьмох назвали Гарі. Увечері медсестра принесла в палату два галасливих пакунки. Перший із загорнутим у блакитну ковдрочку Гарі вона передала сусідці Джини зі словами “у хлопця міцні легені”.

Другий, який видавав такий самий звук, отримала Ріппон. “Найгаласливіша з усіх, — зазначила медсестра і додала, — якось не надто жіноче”. “Ось так, у перші 10 хвилин свого життя моя дочка дізналася, що з’явилася на світ, поділений на гендери”, – підсумувала Ріппон.

Упродовж кількох десятиліть дослідниця намагалася спростувати ідею про те, що мозок чоловіка і жінки принципово відрізняється. Головний аргумент авторки полягає саме в тому, що  особливості притаманні не мозку людини, а світу, в якому її виховують.

Коментарі про “чоловічу” та “жіночу” поведінку та багато інших непомітних речей ледь не з моменту народження формують нашу особистість і здібності. Але пізніше їх вважатимуть вродженими відмінностями статей.

“Питання відмінностей чоловічого і жіночого мозку вивчають вже близько 200 років.  Але варто лише зазирнути в популярну пресу, і бачиш, що міф нікуди не зник”.

Одним із найдавніших доказів нижчого інтелекту жінок вважали той факт, що жіночий мозок менший за розміром від чоловічого. Хоча мозок жінок в середньому дійсно менший чоловічого приблизно на 10%, це не є аргументом на користь інтелектуальних здібностей.

“По-перше, справа не у розмірі, якби це було не так, слони чи кити були набагато розумнішими за чоловіків”, – пояснює Ріппон. По-друге, це лише середній показник, тоді як насправді існує чимало жінок з великим мозком і чимало чоловіків з маленьким.

Варто лише згадати, що мозок Ейнштейна був меншим, ніж у середньостатистичного чоловіка. Загалом величезна кількість досліджень послідовно доводить, що між інтелектом та поведінкою чоловіків та жінок принципової різниці не існує.
На думку Ріппон, значення деяких структурних відмінностей в мозку чоловіків і жінок є також перебільшеним.

Попри десятиліття досліджень визначити помітні відмінності в структурі чоловічого та жіночого мозку поки що не вдалося.

Буяння гормонів
А як щодо наших статевих гормонів? Вони-то, напевно, повинні впливати на розум та поведінку? Однак і цей аргумент часто хибно застосовують для приниження інтелектуальних здібностей жінок, зазначає Ріппон.

Наприклад, поняття ПМС, яке виникло в 1930-х роках, стало “серйозним аргументом, чому жінок не допускали на керівні посади”, пише дослідниця. Жінкам навіть спочатку заборонили участь у космічній програмі США через побоювання їхньої психоемоційної нестабільності.

Хоча сьогодні ця ідея здається абсурдною, багато хто й досі впевнений, що ПМС погано впливає на інтелектуальний та емоційний стан жінки. Втім, більшість симптомів ПМС є радше психосоматичною реакцією. Тобто вони є результатом очікування, самонавіювання, а не біологічних процесів у мозку.

Жінки, яким казали в ході одного дослідження, що в них передменструальна фаза циклу, навіть якщо це було не так, виявляли в себе більше симптомів ПМС.

Сприйняття ПМС також видає певне упередження й серед науковців, які вивчають статеві та гендерні відмінності. Вони проводять дослідження, які, як правило, підтримують стереотипи, а не шукають доказів, які могли б поставити під сумнів популярні гіпотези.

Рожевий vs блакитний
Складним моментом у вивченні гендерних особливостей є роль культури. Навіть коли ми можемо спостерігати відмінності в структурі мозку, вони можуть бути результатом виховання, а не природи.

Мозок є надзвичайно пластичним, тобто він формується під впливом досвіду та тренування. Дівчата і хлопці від самого народження можуть мати дуже різний досвід, оскільки суспільство непомітно заохочує їх до певної поведінки.

Дослідження  показало, що вже у два роки діти дуже чутливі до типової поведінки певної статі. Ось чому гендерна стереотипізація іграшок є серйозною проблемою, яка потребує уваги.

“Багато людей впевнені, що ідея уникнення гендерних іграшок, насправді є політкоректною дурницею”, – каже Ріппон. – “Але від іграшок, якими грають діти залежить дуже багато”. Наприклад, конструктор Lego або Duplo чи такі ігри, як тетрис, будують нейронні мережі в мозку дитини, які беруть участь у сприйнятті візуальної чи просторової інформації.

“А тепер якщо подумати, що всі ці іграшки та можливості навчання прив’язані до певного гендеру, стає зрозумілим, як відбувається чіткий поділ за біологічною статтю у можливостях навчання людини”, – пояснює Ріппон .

“Якщо ми віримо, що існують глибинні, принципові відмінності між мозком чоловіка та жінки та тому вони схильні до різних навичок, різних темпераментів чи різних особистостей, це безумовно вплине на наше сприйняття чоловіків і жінок”, – каже Ріппон. Це також вплине на те, як ми сприймаємо інших людей і яким може бути їхній потенціал, застерігає вчена.

Зрештою, ми повинні визнати, що кожен з нас має унікальний мозок — і наші здібності не може визначити лише один параметр, як-от стать. “Усвідомлення, що мозок кожної людини відрізняється від мозку іншої і ці відмінності не обов’язково залежать від біологічної статі, є важливим кроком уперед у XXI столітті”, – наголошує дослідниця.


0 коментарів

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Формат публікації:
Персональний тест
Серія питань, відповіді на яких, можуть розповісти щось про опитуваного (тести типу “Який ти … ?”)
Тест
Серія запитань із правильними та неправильними відповідями, що дозволить перевірити знання опитуваного
Опитування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Розповідь
Форматований текст з різними вставками (таблиці, цитати, зображення, відео і т.д.)
Підбірка
Підбірка різного роду історій (ТОПи, рейтинги, рекомендації і т.д.)
Підбірка у зворотньому порядку
Підбірка, де порядок пунктів ведеться від більшого до меншого
Відкритий список
Список, до якого користувачі можуть додати пункти і голосуванням встановлюється порядок їх виводу
Рейтинг
Підбірка, в якій порядок визначається голосуванням користувачів
Мем
Створення мему з власного зображення
Відео
Інтеграція відео з сервісів Youtube, Vimeo чи Vine
Аудіо
Інтеграція аудіо з сервісів Soundcloud чи Mixcloud
Зображення
Фото або GIF
Gif-анімація
Анімоване зображення у форматі gif